Jag skrev tidigare blogg om vårt nya höstschema som börjar nästa vecka och jag tror att de flesta av er har kollat och lärt er alla pass utantill nu. Eller .. ?! Jag vill nu ta tillfället i akt och förklara ett å annat så alla förstår hur vi tänker. ALLTID när vi presenterar ett nytt schema blir några överlyckliga och andra blir djupt besvikna. Kanske har vi flyttat eller tagit bort ert favoritpass, kanske har vi satt in ett pass ni önskat. Några av er kommer och pratar med oss om schemat men jag tror att lika många undrar i tysthet över hur vi tänker. Jag vet att de flesta är nöjda med schemat men vill ändå passa på medans jag har makten att skriva. I juni månad skrev jag i bloggen att om ni hade önskemål inför hösten var det hög tid att önska per mail eller lapp i blå lådan. De som kom in har vi besvarat på bästa sätt. Vi vill inget hellre än att lyssna på er men då måste ni ÖPPNA MUNNEN … innan vi trycker schemat.
Förfrågningar om cirkelträning mitt i veckan har kommit upp. Svaret jag har till det är att jag hade cirkelträning under ett helt år för ett tag sedan på tisdagkvällar. Gissa hur många som dök upp i snitt? 6-8 personer. Hur många kör IW samma tid tror ni? 40 personer. Givetvis ger vi er de passen ni vill ha enligt statistiken. Vissa pass har vi ruckat lite tid på och det är inte för att vi inte hade annat för oss den dagen schemat skrevs utan för att instruktören ska hinna dit eller för att det inte ska krocka i receptionen. Vad tror ni händer om vi har 5 pass som startar samma tid?! Då jä-lar hade vi fått lappar i lådan om trängsel vid kundstationerna, på toaletterna och vid vattenkranarna. (om någon undrar så är jag INTE arg, bara informativ.) Det är bla därför det är lite mellanrum på passen på ex lördagar då vi vet att många vill träna.
Förfrågningar efter fler nyheter har kommit upp och jag må säga att ni är bortskämda kära Aktiverum medlemmar. Det finns gym som ännu ej har Indoorwalking vilket vi var först med i Sverige. IW har funnits i ynka 3 år på marknaden och givetvis tycker ni att det har funnits läääänge. Zumba har vi haft i dryga ett år, Body Combat mindre än 12 månader, likaså Body Balance. Vi kommer att köra kundaliniyoga som kursform i höst och vi har splirrandes nya spinningscyklar. Behöver jag fortsätta?
Tabata träningen som Paul kör utomhus på tisdagar är några månader gammal. PT i grupp började vi med i somras och Thessan kommer att fortsätta på onsdagar 09.00 från v.37.
Om vi tar bort ett pass är det för att statistiken visar att ingen går på det, om vi lägger till ett pass betyder det att många är intresserade av just det passet och om ett pass har samma tid och dag år ut och år in betyder det att det passet funkar superbra just där det är. Om vi lägger till ett pass får vi kanske ta bort ett annat och det mina kära vänner är ganska känsligt. Vi kan inte ha 1000 pass i veckan för då blir medlemsavgiften 1000:- i månaden eftersom vi måste anställa fler instruktörer. (fortfarande informativ och glaaad) Fredagens yogapass 07.00 tog vi bort för att .. INGEN kom, det ersatte vi i januari med 08.15 Body Balance vilket gav högre statistik.
Vi har fått lappar om tisdagens IW 08.15 som vi tagit bort. Ni som läst ordentligt i texten fram till nu VET varför .. mmm, just det! Ingen bra statistik. Ska jag berätta en hemlis för er? Vi kan ju kolla vilka pass ni varit på under åren eftersom vi har ett så bra inpasseringssystem. (kalla det övervakning om ni vill) Några som klagat över 8.15 passets bortfall har gått på det 2 gånger sen januari! En som klagade förra veckan hade inte gått på det alls …. HUR GÅR DET IHOP?! Har man inte gått på ett pass har man inte mandat nog att klaga! (lite sur) Kom till mig eller Sara om ni har idéer eller tankar om 2012. Nu har ni chansen!!
Detta blir en c:uppsats …
NYHETER FÖR 2011 ÄR: Body Balance, Body Combat, PT i grupp, Tabata träning, nya spinningscyklar, kundaliniyoga i kursform och .. håll i er nu: 4 stycken rockringar till cirkelträningen på söndagar. DET NI! Vilket annat år hade vi så många nyheter? Jag säger som min mamma alltid sa; ”Ni ska bara ha o ha o ha!” PUSS/AJ