Från och med imorgon (tisdag) kommer det gå att sätta sig på reservplats om ett pass är fullt. Vi kommer att prova en vecka för att se hur det fungerar.
Det går till så här:
Logga in på din sida som vanligt för att boka ett pass. Är passet du tänkt gå på fullt, får du valmöjligheten att ställa dig som reserv. På din sida kommer du att se vilken plats du har i kön. Det kommer finnas 8 reservplatser totalt. Om någon ordinarie avbokar sig droppar automatiskt reserv nummer 1 in på en ordinarie plats. Du får en bekräftelse per mail (kolla på din sida att din mejl stämmer) om att du fått en plats på passet. Du kan även logga in och följa din plats själv. Eftersom man droppar automatiskt in på passet via reservlistan, har man en plats som alla andra och måste därför hämta ut sin biljett 10 min innan passet startar för att inte förlora sin plats. Kan man inte komma måste man avboka, precis som vanligt. Om man uteblir från passet utan att avboka får man en varning (Jag vill bara att ni ska vara medvetna om det).
Rörigt? förstår ni? Nä det är faktiskt inte så svårt som det ser ut…
När jag ändå skriver om avbokningar vill jag uppmana er om att inte boka för många klasser på en dag. Tänk på att bara boka de klasser ni verkligen har tänkt gå på så att alla får chansen att träna. Vi i City har mindre salar och mindre deltagare trots fulla klasser, det gör att vi blir mer sårbara när det blir mycket avbokningar. Vi vill ju så klart göra det så smidigt som möjligt för er kunder och fylla våra klasser!!
From imorgon kör vi och hoppas såklart att detta fungerar smärtfritt!!
Ses i veckan /Jossan
